Zwalcz komary - nie własne zdrowie ! Uwaga na DEET !
- Admin
- 5 lip 2021
- 4 minut(y) czytania

W Polsce występuje blisko 50 gatunków komarów. Część z nich żeruje na ludziach, inne z kolei preferują krew zwierząt. Ludzką krwią, ze względu na zawartość w niej cennego białka, odżywiają się samice komarów, które przekłuwają w tym celu skórę i wpuszczają do naszego ciała substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi. Wówczas pojawia się czerwonawa, zazwyczaj swędząca krosta, która samoistnie znika po kilku dniach. Samice komarów nie tylko zadają nam bolesne ukąszenia, lecz także przenoszą wiele niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą wywoływać poważne choroby, także u ludzi.
Owady te potrafią wyczuć ludzką obecność z bardzo dużej odległości. Zwierzęta i ludzie przywabiają je głównie dwutlenkiem węgla w wydychanym powietrzu. Niektóre gatunki komarów potrafią wyczuć tą substancję z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Zwabia je również zapach ludzkiego potu, a konkretnie zawarte w nim kwas mlekowy i amoniak.
Choć w naszym kraju komary generalnie nie przenoszą groźnych chorób, to bliskie spotkanie z nimi może być niebezpieczne dla osób szczególnie wrażliwych, zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i alergików. W przypadku przebicia się przez skórę – nawet pojedynczego komara - może u nich dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego − zaczynającego się np. od obrzęku wargi, następnie obrzęku przełyku i tchawicy z towarzyszącymi temu trudnościami w oddychaniu, a także z gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego i poważnymi zaburzeniami akcji serca. U osób pogryzionych przez komary mogą wystąpić także objawy ogólne w postaci wysypki na całym ciele i świądu.
Większość z nas chroni się przed komarami za pomocą repelentów w formie sprayów, płynów lub kremów. Popularnymi sposobami walki z komarami są również świece, spirale i kadzidełka wydzielające odstraszający dym. W pomieszczeniach zamkniętych powszechnie stosuje się włączane do gniazdka aparaty z bezwonnym preparatem zabijającym owady - elektrofumigatory, a także aparaty ultradźwiękowe.
Niestety niemalże te wszystkie preparaty i urządzenia trują nie tylko komary, ale również ludzi. Większość środków zwalczających i odstraszających komary zawiera toksyczny DEET. Substancja ta została opracowana po raz pierwszy przez amerykańskie wojsko podczas II wojny światowej. DEET klasyfikowany jest jako produkt bardzo szkodliwy dla zdrowia (kategoria IV – toksyczność ostra) i ekstremalnie drażniący oczy i drogi oddechowe. Jego bezpieczeństwo stosowania szacuje się na około 50%, co oznacza, że powinno się z nim obchodzić bardzo ostrożnie.
W jednym z przeprowadzonych badań niemalże 12% osób stosujących repelenty zawierające DEET skarżyło się na ich negatywny wpływ na zdrowie, a niektóre z nich wymagały natychmiastowego leczenia. Coraz więcej naukowców alarmuje, że DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) wywołuje bardzo toksyczne działanie na luidzki układ nerwowy. W niektórych przypadkach DEET może wywołać całkowity paraliż i uszkodzenie mózgu! Prof. Włodzimierz Urbaniak, chemik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednoznacznie potwierdza, że DEET może bardzo niekorzystnie wpływać na ludzki układ nerwowy !
Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej (2010/51/UE z dnia 11.08.2010 r.), stosowanie repelentów, których składnikiem aktywnym jest DEET, jest surowo zabronione w przypadku noworodków do 2. miesiąca życia. Nie wolno go również stosować u kobiet ciężarnych, gdyż stwarza on poważne zagrożenie uszkodzenia płodu. Stosowanie tego typu repelentów powinno być również ograniczone u dzieci poniżej 12. roku życia. Producenci jasno ostrzegają, iż preparaty na komary zawierające DEET powinno się używać maksymalnie dwa razy w ciągu jednej doby, gryż pozostawiona na skórze substancja, wnika do ludzkiego organizmu siejąc spustoszenie w układzie nerwowym. Na opakowaniach preparatów zawierających DEET jasno widnieje instrukcja, wskazując na konieczność dokładnego zmycia środka ze skóry pod bieżącą wodą zaraz po powrocie do domu. Niestety, o czym producenci w ogóle nie wspominają, repelenty te, przenikają do ludzkiego organizmu w trybie natychmiastowym, jeśli wcześniej stosowane były kremy, olejki, oliwki, bądź preparaty do opalania. Repelentów zawierających DEET absolutnie nie powinno się nanosić na skórę wraz z innymi substancjami o aktywności farmakologicznej, gdyż może to nasilić ich wchłanianie. N,N-dietylo-m-toluamid zwiększa toksyczność innych insektycydów, głównie karbaminianów.
Podobnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia są spirale, świecie i większość innych wynalazków, których celem jest odstraszanie lub zwalczanie komarów.
Najbezpieczniejszym dla naszego zdrowia sposobem walki z komarami, jest stosowanie naturalnych substancji, których te owady nie znoszą, podczas gdy dla człowieka są one zupełnie nieszkodliwe.
Na całe szczęście istnieją naturalne metody walki z brzęczącymi krwiopijcami, co pozwala nam w pełni chronić nasze zdrowie przed skutkami ubocznymi stosowania niebezpiecznej i kontrowersyjnej chemii.
Olejki eteryczne CTEO – CERTIFIED THERAPEUTIC ESSENTIAL OILS - odstraszające komary i kleszcze:
Olejek goździkowy (kliknij tu) – jest składnikiem preparatów i świec zapachowych przeciw kleszczom i owadom. Bardzo skutecznie je odstrasza.
Olejek lawendowy (kliknij tu) – skutecznie odstrasza kleszcze, muchy i komary.
Olejek cytrynowy (kliknij tu) – odstrasza komary, muchy, meszki, pchły.
Olejek eukaliptusowy (kliknij tu) – ekstrakt z eukaliptusa nie tylko odstrasza kleszcze, ale także zmniejsza ryzyko zakażenia i goi skórę po ukąszeniach.
Olejek z drzewa herbacianego (kliknij tu) – silnie bakteriobójczy, goi rany po ukąszeniach.
Olejek z tymianku dzikiego (kliknij tu) – jest jednym z najmocniejszych olejków eterycznych, odstrasza kleszcze, komary, meszki. Tymianek ma intensywny, cytrynowy aromat, który jest nie do zniesienia dla większości owadów.
Olejek z mięty polnej (kliknij tu) – bardzo dobrze odstrasza komary.
Olejek rozmarynowy (kliknij tu) - skutecznie odstrasza komary. Oprócz aplikacji w sprayu, warto kilka gałązek tego zioła wrzucić do ogniska lub grilla, pomaga pozbyć się komarów.
Olejek geraniowy (kliknij tu) – dobrze odstrasza komary i kleszcze.
Insect Stop (kliknij tu) - gotowa mieszanka odstraszająca komary i kleszcze.
Składniki (INCI): Goździk (Caryophyllus aromaticus oil)* Cedr himalajski (Cedrus deodara oil)* Citronella (Cymbopogon nardus oil)* Mięta pieprzowa (Mentha piperita oil)* Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus oil)* Mięta polna (Mentha arvensis oil)* Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia oil)* Świerk (Picea abies oil)* Oregano (Origanum vulgare oil)* Czosnek (Allium Sativum oil)* Paczuli (Pogostemon cablin oil)*
*CTEO – Certified Therapeutic Essential Oils
Comments