Szafran na dobry sen
- Admin
- 24 lip 2020
- 4 minut(y) czytania

Szafran jest wykorzystywany w lecznictwie i w kuchni od ponad 3 tysięcy lat. Znany był starożytnym Egipcjanom i Persom, stosowali go również Grecy i Rzymianie.
Wykorzystywali go nie tylko, aby urozmaicić dania, ale również barwili niż tkaniny, leczyli choroby, a nawet stosowali jako środek przeciwbólowy. Był również cenionym afrodyzjakiem.
Wraz z biegiem czasu i odkrywaniem kolejnych zastosowań tej szlachetnej przyprawy, rozpoczęto jej uprawę na przygotowanych specjalnie terenach. W obecnych czasach przyprawa ta nie rośnie w stanie dzikim.
Jest pozyskiwany z wysuszonych słupków krokusa. Wyróżnia się jasnofioletowym, charakterystycznym kwiatem, w środku którego znajduje się słupek z trzema znamionami. Pozyskiwane są z nich cienkie nitki szafranu o charakterystycznym, jasnoczerwonym kolorze, z odrobiną złotego odcienia.
W jednym z chińskich podręczników do medycyny z XVI wieku, Bencao Gangmu, obok wielu zastosowań szafranu wymieniany jest korzystny wpływ na m.in. powstrzymywanie krwawienia, poprawę krążenia i działanie uspokajające.
Tybetańska medycyna wykorzystywała kojące działanie szafranu w schorzeniach układu nerwowego i chorobach serca.
W ludowej medycynie szafran był wykorzystywany również jako specyfik przeciwskurczowy, wykrztuśny, pobudzający i przeciwbólowy. Znajdował zastosowanie również w leczeniu m.in.:
astmy,
ospy wietrznej,
szkarlatyny,
przeziębienia.
Bywał wykorzystywany również do regulowania cykli miesiączkowych, oraz jako afrodyzjak. Mężczyźni borykającymi się z dysfunkcjami seksualnymi, chętnie zaopatrywali się w ten środek, aby polepszyć swoją potencję.
Szafran zalecany jest często jako wspomagające lekarstwo na takie choroby jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, reumatyzm, migrena, bóle głowy.
Od dawna szafran był stosowany jako środek przeciwskurczowy, wspomagający trawienie, zwiększający apetyt oraz poprawiający nastrój.
Współcześni badacze okryli, że przyprawa ta posiada szereg substancji leczniczych, jak np. krocyna (to ona odpowiada za pomarańczowo-żółty kolor szafranu), safranal (wytwarza się podczas procesu suszenia, odpowiada za jego zapach), gorycz pikrokrocyna (dzięki niej szafran ma swój charakterystyczny smak).
Szczególnie badacze zainteresowali się krocyną, dzięki której rozważane jest potencjalne zastosowanie szafranu do leczenia np. niepłodności, wrzodów żołądka lub depresji.
Jest również skuteczny w leczeniu ciemnych kręgów pod oczami, trądziku oraz w rozświetlaniu twarzy.
Wykorzystanie szafranu jest szerokie. Choć badania naukowe udowodniły, że szafran posiada właściwości poprawiające nastrój, jednak należy pamiętać, że jako lek ziołowy posiada też skutki uboczne i nie może być stosowany w pewnych sytuacjach.
Szafran jako środek antydepresyjny znany był już w starożytności, ale dopiero niedawne badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność. W trzech pilotażowych analizach wykazano, że stosowanie szafranu wpływa na zwiększenie stężenia neuroprzekaźników:
serotoniny,
dopaminy
w ośrodkowym układzie nerwowym.
Szafran ma działanie zbliżone do syntetycznych antydepresantów: fluoksetyny i imipraminy. Szafran doprowadza do poprawy nastroju i pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.
Dopamina jest zwana "hormonem szczęścia" i w sposób naturalny wydziela się w ludzkim organizmie w różnych sytuacjach - pod wpływem bodźców uczuciowych, ale też kiedy np. uprawiamy sport, pod wpływem używek, takich jak papierosy, alkohol, ale również na skutek jedzenia niektórych produktów.
W przypadku ponoszenia jej poziomu w skutek wyżej wymienionych sposobów, trwa to tylko chwilę, później nasz nastrój gwałtownie się obniża, co powoduje również obniżenie kondycji psychicznej.
Szafran stanowi alternatywę dla stosowanych dotąd preparatów na bazie dziurawca. Działanie szafranu polega na trwalszym podwyższeniu stężenia serotoniny i dopaminy, co powoduje zwiększone poczucie szczęścia i poprawę nastroju. Szafran oprócz działania przeciwdepresyjnego wpływa na objawy napięcia przedmiesiączkowego. Stosowanie szafranu łagodzi m.in. przedłużający się stan złego samopoczucia psychicznego.
Oprócz działania antydepresyjnego, szafran ma działanie antybakteryjne, hamuje rozwój wolnych rodników, dzięki czemu szafran ma właściwości odmładzające. Szafran wykazuje również działanie antynowotworowe.
W badaniach przeprowadzonych na komórkowych in vitro, wykazane zostało działanie cytotoksyczne w stosunku w nowotworu. Przede wszystkim działo się tak za sprawą m.in. krocyny, która zahamowała wzrost komórek nowotworu okrężnicy.
Udowodniono, że krocyna i safranal, znajdujące się w szafranie hamują wychwyt dopaminy, serotoniny i naradrenaliny. Safranal jest skutecznym środkiem przeciwdrgawkowym. Działa jako antagonista receptorów GABA.
Szafran może stanowić naturalny lek na wrzody żołądka. Takie działanie potwierdzają badania przeprowadzone na zwierzętach. Wyciąg z szafranu został podany szczurom zaś po 30 minutach podano im czynnik wrzodotwórczy - indometacynę.
Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym aktywnych składników, które jak już wiemy znajdują się w szafranie, zaobserwowano zmniejszenie nasilenia stan zapalnego i stresu oksydacyjnego. Wyniki były porównywalne do działania leku na wrzody - omeprazolu.
Szafran jest pomocny również w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Potwierdzają to badania, które zostały przeprowadzone na grupie 52 niepłodnych, niepalących tytoniu mężczyzn, u których nie było możliwości przeprowadzenia leczenia chirurgicznego.
Eksperyment trwał przez 3 miesiące. W tym czasie podawano uczestnikom 50 mg rozpuszczonego w mleku wyciągu z szafranu. Po zakończeniu badania zaobserwowano zwiększenie liczby prawidłowych morfologicznie plemników z 26.5% do 33.9%, a także widoczny wzrost ich ruchliwości.
Badania pokazują, że u około 40% niepłodnych mężczyzn występuje zwiększony poziom uszkodzeń plemników przez stres oksydacyjny (wolne rodniki). Według naukowców, szafran ma właściwości przeciwutleniające i może zapobiegać takim uszkodzeniom, zwiększając jednocześnie szansę na zapłodnienie.
Najnowsze badania dowodzą, że szafran pozytywnie wpływa na podjadanie między posiłkami, mające związek ze stresem, które często jest przyczyną otyłości. Szafran ma również działanie przeciwzapalne, a także dzięki stymulacji produkcji hormonu szczęścia (serotoniny), poprawia nastrój.
Dzięki tym właściwościom ma wpływ na zmniejszenie spożycia żywności i odczuwania głodu. Oprócz tego wykazuje aktywność, która związana jest z redukcją tkanki tłuszczowej przez poprawienie trawienia.
Szafran wzmacnia także żołądek, a także ma działanie wiatropędne.
Preparat Viva firmy ZinZino jest połączeniem affronu®, standaryzowanego i opatentowanego ekstraktu z czystych, najwyższej jakości znamion słupków szafranu (Crocus sativus L) z Hiszpanii, pięciu witamin z grupy B, jodu i witaminy C.
Źródło: materiały częściowo pochodzą z abczdrowie.pl
Comments