top of page

Hydrolaty - letnie orzeźwienie

  • Zdjęcie autora: Admin
    Admin
  • 31 lip 2020
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 23 kwi 2021



Jeszcze do niedawna hydrolat właściwie nie posiadał żadnego konkretnego zastosowania w przemyśle kosmetycznym.

Aktualnie jednak na rynku kosmetyków pojawia się tych produktów coraz więcej i z dnia na dzień zyskują one na popularności.


Hydrolaty są bowiem delikatniejsze od olejków zapachowych i mają pH zbliżone do naturalnego pH skóry człowieka.


Czyste olejki eteryczne są zbyt skoncentrowane, żeby można je było aplikować bezpośrednio na skórę. Niektóre z nich powinno się używać tylko po rozcieńczeniu w wodzie lub oleju bazowym (nośnikowym) oraz jako półprodukt stosowany przy wyrobie kosmetyków domowej roboty. W mydłach, kremach, mleczkach czy lotionach hydrolaty mogą zastępować tzw. fazę wodną, mogą być również stosowane zamiast ulubionego toniku do przemywania (oczyszczania) twarzy lub odświeżania jej w ciągu dnia.


Hydrolat to produkt otrzymywany w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części (destylacja to proces polegający na rozdzielaniu ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników; stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych). Przy tego rodzaju destylacji otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego, który po ochłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne oraz niewielkie ilości olejku eterycznego to właśnie nasz hydrolat.


Hydrolaty określane są również jako wody kwiatowe lub wody roślinne. Hydrolaty, podobnie jak olejki eteryczne, to czyste esencje roślinne, tyle że w łagodniejszej (rozcieńczonej) formie. Dzięki temu mogą być one stosowane bezpośrednio na skórę (w formie toniku lub odświeżającej mgiełki zapachowej). Hydrolaty to ponadto część aromaterapii, która wykorzystuje olejki eteryczne, aby korzystnie wpływać na nasz nastrój i dobre samopoczucie.


Dzięki zawartości substancji roślinnych hydrolaty doskonale pielęgnują skórę. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów hydrolatów, przy czym każdy z nich ma inne właściwości i przeznaczony jest do innego rodzaju cery. Hydrolaty mają postać płynu o konsystencji wody i pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry. Ich zapach jest delikatniejszy w porównaniu z zapachem odpowiadającego im olejku eterycznego. Ponieważ jednak hydrolaty, oprócz małej ilości olejku eterycznego, zawierają także inne substancje roślinne, zdarza się, że ich zapach może czasem nawet w znacznym stopniu odbiegać od zapachu olejku. Hydrolaty nie mają ponadto tak silnych właściwości antybakteryjnych jak olejki eteryczne, dlatego łatwiej ulegają zepsuciu. Aby temu zapobiec, powinny być one przechowywane w warunkach chłodniczych.


Hydrolaty są szeroko wykorzystywane w naturalnej pielęgnacji, służą przede wszystkim do oczyszczania i tonizowania. Ich regularne stosowanie poprawia wygląd i stan skóry. Hydrolaty mogą być aplikowane na skórę jako tonik (np. po uprzednim oczyszczeniu twarzy peelingiem) lub pod postacią odświeżającej wody (w opakowaniu z atomizerem) – kiedy cera jest jeszcze wilgotna od hydrolatu, nakładamy na nią ulubiony olejek, serum lub krem nawilżający, a także jako faza wodna w produkcji kosmetyków naturalnych. Sprawdzają się także jako dodatek do masek – hydrolaty stosowane są m.in. w połączeniu z naturalnymi glinkami i algami jako maski na twarz, skutecznie zwiększając ich działanie.


Mój faworyt - to Hydrolat lawendowy używany jako mgiełka do twarzy i ciała.


Hydrolaty na bazie olejków CTEO (CERTIFIED THERAPEUTIC ESSENTIAL OILS):


Hydrolat Rumianek rzymski - kliknij tu

Hydrolat Rumianek pospolity - kliknij tu

Hydrolat Szałwia - kliknij tu

Hydrolat Oregano - kliknij tu

Hydrolat Anyż - kliknij tu

Hydrolat Rozmaryn - kliknij tu

Hydrolat Jałowiec - kliknij tu

Hydrolat Krwawnik - kliknij tu

Hydrolat Melisa - kliknij tu

Hydrolat Mięta polna - kliknij tu

Hydrolat Piołun - kliknij tu

Hydrolat Róża damasceńska - kliknij tu

Hydrolat Kadzidłowiec - kliknij tu



Aby uzyskać więcej informacji na temat produktów lub zastosowania produktów BEWIT w salonach kosmetycznych napisz do mnie: agata.wasilewska@protonmail.com








 
 
 

Σχόλια


Ostatnie posty
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Archiwum

Edukreacja 2021 

Wszystkie prawa zastrzeżone

bottom of page