Olejki dla dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży
- Admin
- 1 paź 2017
- 2 minut(y) czytania

Postanowiłam dziś zgłębić temat, ponieważ sama niedługo po raz drugi zostanę mamą. Wiem, że nie każdy olejek jest bezpieczny w błogosławionym stanie - natomiast jestem zmysłowcem - i strasznie za nimi tęsknię.
Okres ciąży i połogu oraz związane z nim istotne zmiany fizyczne i psychiczne, w tym silne wahania nastroju, sprawiają, że jesteśmy bardziej delikatne i wrażliwe niż zazwyczaj. Jednak natura i na te okoliczności oferuje szeroki wybór roślin, doskonale tolerowanych przez organizm. Dlatego również dla ciężarnych kobiet aromaterapia jest bardzo dobrą i łagodną formą leczniczą. Po olejki eteryczne można sięgać w najrozmaitszych sytuacjach: wykorzystywać w dyfuzorze, odprężającej kąpieli czy pobudzającego masażu dla poprawy nastroju, a także przy przeziębieniach i bólach. Istnieją też olejki używane przy typowo ciążowych dolegliwościach, np. przeciw rozstępom, do masażu krocza czy specjalne olejki do złagodzenia przebiegu akcji porodowej. Aby zapobiec tworzeniu się rozstępów, najlepiej sięgnąć po olej jojoba lub arganowy, w połączeniu z olejkiem różanym, sandałowym i neroli.
Olejki eteryczne idealnie nadają się także do łagodzenia huśtawki nastrojów, ponieważ zawarte w nich substancje czynne, odbierane przez zmysł węchu, trafiają do mózgu najkrótszą możliwą drogą. Dlatego też ich tak pożądane pobudzające lub uspokajające działanie objawia się często, zanim zdążymy to sobie w pełni uświadomić. Przy wyborze zapachów szczególnie kobiety w ciąży powinny kierować się własną intuicją i nosem, choć oczywiście należy się wcześniej upewnić czy dany olejek wskazany jest da ciężarnych. Mimo wszystko, na wszelki wypadek lepiej będzie zrezygnować z olejków: anyżowego, goździkowego, jaśminowego, miętowego oraz z szałwi muszkatołowej. Na ciążowe mdłości pomaga natomiast skutecznie olejek grejpfrutowy oraz miętowy (dobrze jest mieć przy sobie podręczną buteleczkę).
Dla wymagających i delikatnych najmłodszych pacjentów aromaterapia jest wprost idealną metodą leczniczą. Odpowiednio dozowane olejki przynoszą ulgę w dolegliwościach w całkowicie naturalny i łagodny sposób, pobudzając siły obronne organizmu i przyspieszając proces zdrowienia. Aromaterapię można też stosować uzupełniająco wraz z innymi metodami leczenia. Szczególnie przy częstych dziecięcych dolegliwościach, takich jak przeziębienie, kaszel, katar przydadzą się tradycyjnie stosowane, a przy tym całkowicie bezpieczne olejki np. eukaliptusowy lub ravensra. Olejki eteryczne świetnie sprawdzą się też przy pielęgnacji delikatnej skóry dziecka: kilka kropel olejku różanego lub neroli należy dokładnie rozcieńczyć w oleju bazowym np. migdałowym.
Dzieci zwykle bardzo lubią zapachy olejków, przede wszystkim odświeżające nuty cytrusów. Dlatego, jeśli zależy nam na harmonijnej atmosferze w dziecinnym pokoju, możemy skropić kamienie zapachowe kilkoma kroplami olejku mandarynkowego, pomarańczowego i waniliowego lub rozpylić taką mieszankę z dyfuzora. Natomiast przy problemach z zasypianiem, osłabieniu koncentracji, a także nadmiernym napięciu (np. przed ważnym sprawdzianem) dobrze sprawdzą się olejki: lawendowy, cytrynowy i neroli.
Bardzo ważne - ABC bezpiecznego stosowania olejków dla dzieci
Zawsze należy pamiętać o następujących zasadach:
1. dla dzieci nadają się wyłącznie bardzo łagodne i dobre tolerowane przez organizm olejki, takie jak lawenda czy neroli'
2. dawka dla dzieci w wieku szkolnym to 1/2 dawki dla dorosłych
3. dawka dla dzieci do 2. roku życia to 1/4 dawki dla dorosłych
4. niemowlęta: nigdy nie wystawiać dziecka na działanie danego zapachu przez dłuższy czas; nie używać olejków w okolicach głowy, unikać olejku miętowego i eukaliptusowego; do nakładania na skórę używać szczególnie łagodnych olejków np. różanego, lub sandałowego w stężeniu nie większym niż 0,5%.
Najwyższej jakości, czyste olejki eteryczne firmy Bewit - potwierdzone jakością CTEO - CERTIFIED THERAPEUTIC ESSENTIAL OILS dostępne są w naszej ofercie - kliknij tutaj.
Comments